IMG 2595

Συμμετοχή του ΓΕΛ Γέρας στο Φεστιβάλ Παραολυμπιακών Αθλημάτων 2023- Σχολικός Αθλητισμός και Συμπερίληψη

Η Β΄τάξη του Σχολείου μας την Τρίτη 3 Οκτωβρίου 2023, με αφορμή την Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού συμμετείχε διαδικτυακά στο Παραολυμπιακό Φεστιβάλ “”Par-OLYMPIA Festival, Αθλητισμός και Συμπερίληψη- Inclusion in Sports”, το οποίο έλαβε χώρα στην “Αγορά” του Ολυμπιακού Αθλητικού Κέντρου Αθηνών (Ο.Α.Κ.Α).

Οι μαθητές/τριες μας, αφού προετοιμάστηκαν και ενημερώθηκαν σχετικά με τα παραολυμπιακά αθλήματα, συμμετείχαν ενεργά στη διαδικτυακή συνάντηση, στις ασκήσεις επίδειξης παραολυμπιακών αθλημάτων, συνομίλησαν διαδικτυακά με Παραολυμπιονίκες. Επίσης, οι μαθητές/τριες μας θα λάβουν μέρος στο Διαγωνισμό “Σχολικός Αθλητισμός και Συμπερίληψη” σε παραολυμπιακό κουίζ που τους στάλθηκε.

Το ΓΕΛ Γέρας στηρίζει τέτοιες δράσεις για την ευαισθητοποίηση της μαθητικής κοινότητας σχετικά με τον αθλητισμό, τη διαφορετικότητα, τα δικαιώματα όλων των ανθρώπων και εκείνων με αναπηρία.