Συμμετοχή του ΓΕΛ Γέρας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Μουσικό Kλειδί”

Την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου στις 11:00 π.μ., οι μαθητές του σχολείου μας  είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Μουσικό Κλειδί” που διοργανώθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Βορείου Αιγαίου σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής Μολύβου με στόχο να έρθουν σε επαφή με την κλασική μουσική.

Οι μαθητές παρακολούθησαν, μαζί με τους μαθητές του Μουσικού Γυμνασίου Δυτικής Λέσβου και του Γυμνασίου Φίλιας, ρεσιτάλ βιόλας στο Δημοτικό Θέατρο Καλλονής, από τη σολίστ Hiyoli Togawa, η οποία διδάσκει στο Πανεπιστήμιο “Hochschule für Musik und Theatre” στο Μόναχο.

Η μουσικός μεγάλωσε στη Ρηνανία της Γερμανίας έχοντας ιαπωνικές ρίζες από την πλευρά του πατέρα της και Αυστραλέζικη καταγωγή από την μητέρα της. Η Hiyoli αρχικά παρουσίασε το μουσικό όργανο στο μαθητικό κοινό και στη συνέχεια προλόγιζε τις μουσικές μελωδίες που ερμήνευσε με τη βιόλα της. Στο τέλος, αφού εισέπραξε το θερμό χειροκρότημα όλων, μοίρασε αυτόγραφα και φωτογραφήθηκε με τα παιδιά.