10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού έλαβε χώρα στο Λύκειο Γέρας στις 29 Σεπτεμβρίου 2023. Οι μαθητές/τριες περπάτησαν μερικά χιλιόμετρα μέχρι το χωριό του Σκοπέλου με την συνοδεία των καθηγητών/τριων τους. Ο προορισμός ήταν το γήπεδο του Σκοπέλου. Διοργανώθηκαν αγώνες καλαθοσφαίρισης και πετοσφαίρισης στο κλειστό γήπεδο και αγώνα ποδοσφαίρου στο ανοιχτό γήπεδο. Βασική επιδίωξη της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν «να αποκομίζουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας, που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης». “Νους υγιής εν σώματι υγιή”! Καλή σχολική χρονιά στους μαθητές/τριες μας!