20240216 123822 1

Ενημέρωση για την Εθελοντική Αιμοδοσία από το Σύλλογο Αιμοδοτών και Δωρητών Οργάνων Σώματος Μυτιλήνης

Το Γενικό Λύκειο Γέρας οργάνωσε ενημέρωση των μαθητών και Εκπαιδευτικών από το Σύλλογο Αιμοδοτών και Δωρητών Οργάνων Σώματος Μυτιλήνης, ΣΕΑΔΟΜ σχετικά με την Εθελοντική Αιμοδοσία.

Η ενημέρωση έγινε με πιστοποιημένο εκπαιδευτικό υλικό ( βίντεο, παρουσίαση) κατάλληλα προσαρμοσμένο για μαθητές από την κ. Ζερβού Μαρία, πρόεδρο του Δ.Σ του ΣΕΑΔΟΜ και την κυρία Αξαρλή, μέλος.

Στόχος της δράσης ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές πως το αίμα είναι αγαθό που μόνο εθελοντικά προσφέρεται από εθελοντές αιμοδότες για πολλές περιπτώσεις ανάγκης που καθημερινά προκύπτουν και δεν υπάρχει κάλυψη τόσο στη Λέσβο όσο και πανελλαδικά. Με όραμα την αυτάρκειά μας στις ανάγκες για αίμα καθώς και τη διαμόρφωση κοινωνίας εθελοντών του αύριο.