Συμμετοχή του ΓΕΛ Γέρας στο 2ο Μαθητικό Συνέδριο: Έλα να σου Μιλήσω για τον Τόπο μου

Το ΓΕΛ Γέρας συμμετέχει στο 2ο Μαθητικό  Συνέδριο που οργανώνει το Πρότυπο Λύκειο του Πανεπιστημίου Πατρών, τον Απρίλιο 2024, με θέμα ” Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου”. Οι μαθητές  της Α τάξης του Λυκείου μας, μέσα από δική τους έρευνα, οπτικό υλικό και σημαντικές πληροφορίες θα παρουσιάσουν το θέμα: “Ελαιώνες της Γέρας: Ταυτότητα και πλούτος” αναδεικνύοντας τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του τόπου  μας.  Πρόκειται για μια σημαντική πρωτοβουλία που θα προβάλλει πολιτιστικά και ιστορικά στοιχεία της Γέρας σε περίπου 400 σχολεία που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο Συνέδριο. Η περίληψη της παρουσίασης των μαθητών μας βρίσκεται εδώ.