IMG 20240404 114931

Συμμετοχή των μαθητών της Α τάξης σε έρευνα για τη χρήση ουσιών, άλλες εξαρτητικές συμπεριφορές και την ψυχοκοινωνική υγεία των έφη βων-μαθητών (Έρευνα ESPAD)

Οι μαθητές του τμήματος Α1 του σχολείου μας συμμετείχαν την Πέμπτη 04/04/2023 στην έρευνα  «Πανελλήνια έρευνα για τη χρήση ουσιών, άλλες εξαρτητικές συμπεριφορές και την ψυχοκοινωνική υγεία των έφηβων-μαθητών » (“European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs” – Έρευνα ESPAD) που ξεκίνησε το 1984 από την Ψυχιατρική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών και συνεχίζεται έως σήμερα από το ΕΠΙΨΥ, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα διαχρονικής παρακολούθησης της εξέλιξης του φαινομένου στη χώρα μας για περισσότερα από 30 χρόνια.

Σκοπός τη έρευνας είναι να μελετήσει τη χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών (καπνός, οινοπνευματώδη ποτά, άλλες ουσίες), τη χρήση του διαδικτύου και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και το στοιχηματισμό/τζόγο, καθώς και ευρύτερα θέματα που άπτονται της συμπεριφοράς και του τρόπου ζωής των έφηβων-μαθητών (π.χ., διαπροσωπικές σχέσεις, ελεύθερο χρόνο, σχολική ζωή, ψυχολογική υγεία).

Την περίοδο Μαρτίου-Απριλίου 2024 πραγματοποιείται η συλλογή δεδομένων για την έρευνα ESPAD 2024, με τη συμμετοχή περισσότερων από 10.000 μαθητών σε 550 σχολικές μονάδες της χώρας.