IMG 46ded506aa53bb7be86c9d78ec989ffd V

Δράση Φιλοζωίας

Οι μαθητές/τριες του ΓΕΛ Γέρας είχαν την ευκαιρία  στις 04/04/2024 ,Πανελλήνια  ημέρα  φιλοζωίας, να ενημερωθούν και να  συνομιλήσουν με εκπρόσωπο του δήμου Μυτιλήνης, την κυρία Βουνατσή, υπεύθυνη για τη μέριμνα και περίθαλψη των αδέσποτων ζώων, καθώς και με τον κ. Καραγιάννη, εθελοντή για τη φροντίδα αδέσποτων ζώων στην περιοχή της Γέρας και όχι μόνο.

Οι μαθητές/τριες ενθουσιάστηκαν, καθώς οι καλεσμένοι μας είχαν μαζί τους ένα ευγενέστατο και πολύ διακριτικό κουταβάκι.  Με ενδιαφέρον παρακολούθησαν και τη δεύτερη καλεσμένη μας, την κ. Ταστσόγλου, κτηνίατρο της Περιφέρειας Β. Αιγαίου και συζήτησαν τις απορίες τους σχετικά με το νομικό πλαίσιο της υιοθεσίας ζώων και τα προβλήματα που ανακύπτουν από την έλλειψη ενημέρωσης των πολιτών στα θέματα αυτά.